چگونه مدرسه خوب برای دانش‌آموزان انتخاب کنیم؟

چگونه مدرسه خوب برای دانش‌آموزان انتخاب کنیم؟

۱۰ معیار برای انتخاب یک مدرسه خوب

مدرسه خوب یکی از الزامات مهم برای تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان است. بدون مدرسه خوب و معلم خوب، جامعه خوبی را نمی توان انتظار داشت چرا که پایه علم و تربیت، از مدرسه است و در همه جای دنیا، این اصل، پذیرفته شده و روی آن سرمایه گذاری عظیمی می شود تا ماحصلش را در دانشگاه و جامعه و صنعت و فرهنگ، مشاهده کنند.

در ایران، ۱۴ میلیون دانش آموز و بیش از ۱۱۰ هزار مدرسه در ۳۱ استان وجود دارد و سالانه صدها میلیارد تومان توسط جامعه خیرین مدرسه ساز برای نوسازی، بازسازی و احداث کلاس های درس، اختصاصی می یابد. وزارت آموزش و پرورش، بزرگ ترین و در عین حال، کم بودجه ترین وزارت‌خانه کشور بوده که بار سنگین تربیت نسل آینده را بر عهده دارد.

در روزهای پایانی بهار، والدین به دنبال انتخاب مدرسه خوب برای فرزندانشان هستند تا فرآیند ثبت نام را بر اساس شرایط و قوانین آموزش و پرورش و مدرسه مربوطه از نظر دولتی یا غیرانتفاعی، دنبال کنند. به نظر می رسد، یک مدرسه خوب برای فرزند شما، بهتر است ویژگی های زیر را داشته باشد که البته شرط لازم یا شرط کافی برای انتخاب یک مدرسه خوب نیست.

ویژگی های مدرسه خوب

موارد زیر را می توان بخشی از معیارهای مهمی دانست که مدرسه خوب برای تعلیم و تربیت فرزند شما باید دارا بوده  و از آن به عنوان استانداردی در انتخاب و تصمیم نهایی خود برای محل آموزشی فرزندان، بهره برد. مدرسه خوب، نقطه اغاز مهارت دوست یابی و اندیشه سازی  است.

مدرسه خوب همیشه معلم  خوب دارد. 

حتی اگر محیط مدرسه و ابزارهای تعلیم و تربیت، معمولی و سنتی و غیر فناورانه باشد، اما کادر آموزشی مجرب و کارآزموده در مدرسه مشغول به کار باشند، احتمالا یکی از ویژگی های مهم یک مدرسه خوب را در این مکان آموزشی پیدا کرده اید. اگر مدرسه مورد نظر شما، کارد آموزشی حرفه ای دارد، حتما به فهرست انتخاب های شما اضافه شود.

آن چه که موفقیت اصلی فرزند شما را در ۹ ماه تحصیلی تضمین می کند، معلم خوب است. معلم خوب، فقط فردی با مدرک دکتری در فلان رشته نیست. معلمی، یک حرفه و یک هنر است و نیاز به تجربه و آموزش دارد. معلم خوب، معلمی است که معلم خوب داشته و آموزش خوب دیده است. معلم خوب در یک مدرسه خوب، ضامن موفقیت خواهد بود.

برای فهم این که معلمان مدرسه خوب هستند یا نه، به سابقه تدریس نگاه کنید. به موفقیت اموزشی مدرسه در آزمون های علمی و ورزشی و هنری سالانه و نتایج اخذ شده توجه کنید. به سن و تحصیلات و پوشش معلمان، بی توجه باشید. این ها، برای فرزند شما، علم به ارمغان نمی اورد و آن چه مهم است، سواد معلم است. از طریق اولیا دانش آموزانی که سال قبل، فرزندان خود را در این مجموعه، ثبت نام کرده اند، درباره معلمان سال تحصیلی مورد نظر فرزند خود، استعلام کنید.

مدرسه خوب همواره فضای اموزشی کافی دارد

فضای آموزشی کلا در ۳۱ استان کشور چه در مدارس غیر انتفاعی، چه دولتی، چه تیزهوشان، مناسب نیست و ناگفته پیداست که ۱۴ میلیون دانش آموز در چند صد هزار کلاس درس، جای کافی برای استقرار و توسعه اموزش و تربیت ندارند. مدرسه خوب را باید مدرسه ای دانست که فضای آموزشی کافی دارد. فضای کافی، الزاما، خیلی بزرگ نیست. حیاط مدرسه،  جایی است که فرزند شما قرار است ۹ ماه از ۱۲ ماه سال، خود را با آن وفق داده و در ان ورزش کند و با هم کلاسی هایش صحبت کند.

اگر فضای آموزشی، کافی نباشد، یعنی راهرو ها کوچک باشد،‌سقف کلاس ها کوتاه باشد، حیاط کوچک و دارای پستی و بلندی باشد، فضای آزمایشگاه ها، محدود و استقرار دانش آموزان در یک کلاس، بیش از حد مجاز باشد، حتما این مدرسه خوبی برای دانش آموز شما نیست. حتما همین حالا، شما به عنوان فردی که چند دهه پیش در مدارس کوچک و شلوغ دهه هفتاد و دهه شصت و ماقبل، تحصیل کرده اید، خاطر خوبی ندارید.

مدرسه خوب معمولا ابزار کمک آموزشی مناسب دارد

ابزار کمک آموزشی، فوق العاده برای تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان در ۱۲ سال تحصیلی، اهمیت دارد. به خصوص برای پایه ابتدایی که همه چیز را به صورت تصویری و لمسی و تجسمی، می توان به راحتی منتقل  کرد و هوش و سواد کودک را ارتقا داد. اگر به دنبال پایه ابتدایی برای تحصیل فرزند خود هستید، به ابزارهای کمک آموزشی هر ۶ سال تحصیلی در این مقطع، توجه کنید.

به آزمایشگاه ها بروید، به کلاس های درس بروید، با ابزارهای اینترنتی و فناورانه آشنا شوید. در جریان برنامه های آموزشی بیرون مدرسه قرار بگیرید. گزارشی از فعالیت های سال پیش فلان مقطع را از مدیر مجموعه درخواست کنید. نظر والدین را درباره فیدبک آن ها از ابزارهای کمک  آموزشی در پیشرفته دانش آموزانشان جویا شوید.

مدرسه خوب همواره برای دانش آموز لذت بخش است

فضای مدرسه، باید برای دانش آموز شما، جذاب و هیجان انگیز باشد.  مدرسه خوب،‌مدرسه ای نیست که بر در و دیوار آن، فقط شعارهای مذهبی و حماسی درشت درج شده باشد و پیام های تربیتی را القا کند. فضا، باید متناسب با سن فرزند شما، زیبا و دلنشین بوده و دانش آموز را هر روز برای مراجعه مجدد به مدرسه، ترغیب کند.

خودتان را جای فرزندتان بگذارید. آیا چیدمان کلاس درس، راهروها، حیاط، رنگ بندی کلاس ها و فضای  آموزشی و معماری فضای آموزشی، المان های زیباشناسی و جذابیت سازی را دارد؟ آیا از این که در این محیط هستید، احساس لذت می کنید؟ آیا دوست دارید دوباره به این مکان برگردید؟ آیا در اطراف مدرسه،‌کارخانه یا کارگاه پر سر و صدا هست؟ آیا مدرسه، وسط یک خیابان شلوغ یا نزدیگ اتوبان است؟ آیا این مجموعه، فضای سبز دارد؟

یکی از مهم  ترین علت های فرار دانش آموزان از کلاس های درس، لذت بخش نبودن فضای اموزشی و دلگیر بودن آن از نظر روشنایی و طراحی و چیدمان است که باید توجه داشت.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه